AKP’li belediye başkanın akılalmaz ihale oyunu! Usulsüzlük fışkırıyor

Diyarbakır’ın Bağlar Belediyesi’nde İçişleri Mülkiye Başmüfettişleri’nin yaptıkları inceleme ve tespit raporlarına yansıyan tespitlere göre usulsüzlüklerin ardı arkası kesilmiyor.

Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun oluruyla temizlik işlerinde kullanılmak üzere şoförsüz 80 aracın 30 ay süreyle kiralanması için 12 Mart 2021 günü 2021-61780 kayıt numarasıyla ihaleye çıkıldı.

Ancak ihalenin ihale komisyonunun hazırladığı 2 sayfalık teknik şartname ile adrese teslim olarak düzenlendiği belirlendi.

İhalenin verileceği firmaya ait araçların kriterlerini ve teknik özelliklerini taşıyacak şekilde şartname düzenlendikten sonra araçların belediyeye ait boş alana getirilmesi, burada yapılacak inceleme sonrasında istenilen yeterliliği taşımadığı taktirde ihaleye katılacak firmanın ihale dışı kalacağı, yatırdığı teminatın da iade edilmeyeceği ve belediyeye gelir olarak kaydedileceği ilan edildi.

HANGİ FİRMAYA VERİLECEĞİNİ ÖNCEDEN İHBAR ETTİLER

Rekabeti daraltacak biçimde doğrudan önceden verilecek firmaya göre düzenlenen ihalenin iptali istemiyle ticaret ve sanayi odasına kayıtlı bazı firmalar Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İhbarda, 15 gün sonra yapılacak ihalenin usulsüz asfalt ihalesine katılan ve bankalar birliğince grup firma oldukları belirlenen Bilginay firmasına verileceği de önceden bildirildi.

15 gün sonra çıkılan araç kiralama ihalesinin, suç duyurusunda belirtildiği gibi 54 milyon 60 bin TL bedelle 1 Ağustos 2021-31 Ocak 2024 tarihlerini kapsayacak şekilde Bilginay firmasına verildiği ortaya çıktı.

ARAÇ ÖZELLİKLERİNE GÖRE HAZIRLANDIĞI İÇİN 3 FİRMA KATILDI

Şartnamenin, ihalenin verileceği firmanın araç özelliklerine göre hazırlanmış olması nedeniyle 24 firma başvurmasına rağmen ihaleye sadece 3 firma katılabildi.

Bu ihaleyle ilgili de Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturmanın henüz sonuçlanmamış olması nedeniyle İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin bu soruşturmanın sonucu bekledikleri, adli soruşturmanın tamamlanmasından sonra bu kez idari yönden soruşturma yürütüleceği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x