Belçika’da öğrenciler araştırma için spermleri bağışladı, iki bebek dünyaya geldi

Geçtiğimiz yıllarda Hollanda’da patlak veren donör skandalının bir benzeri Belçika’da yaşandı.

1970’lerde Vrije Universiteit Brussel (VUB) bünyesinde çalışan R.S. adlı bir jinekolog ve profesörün, o dönemde öğrenciler tarafından araştırmalar için bağışlanan spermleri doğurganlık tedavilerinde kullandığı ortaya çıktı. Yaşananlardan habersiz olan donör babalardan birinin Belçika’nın Limburg kentinde, diğerinin ise Lüksemburg bölgesinde yaşadığı tespit edildi.

VZW Donorkinderen kuruluşu tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, Belçika’da bir jinekoloğun bu tür bir istismarda bulunduğunun ilk kez ortaya çıktığına vurgu yapıldı.

O ÇOCUKLARDAN BİRİ 45 YAŞINDA

Açıklamaya göre istismar, şuanda 45 yaşında olan bir adamın genetik bir hastalık olan kistik fibrozis taşıyıcısı olduğunu öğrenip, biyolojik baba ve üvey kardeşlerini bilgilendirmek istemesiyle başladığı araştırma sonucunda ortaya çıktı.

Belçika medyasına açıklama yapan adam “Araştırmama esas olarak nihayet doğru ve eksiksiz tıbbi bilgilere erişebilmek amacıyla başladım. Ayrıca biyolojik babamı, üvey kardeşlerimi de bilgilendirmek istedim ki onlar da kendilerini ve çocuklarını test ettirebilsinler.” dedi.

71 YAŞINDAKİ BABA ŞOKE OLDU

Adam VZW’nin tavsiyesi üzerine DNA profilleri için bir tür Facebook olan uluslararası DNA veritabanı ‘MyHeritage’a kaydolduktan sonra bu konuda hiçbir şey bilmeyen üvey kardeşi ve biyolojik babasını buldu. Bu sayede ortaya çıkan bilgi, şuanda 71 yaşında olan ve Liege’de oturan biyolojik babayı da şoke etti.

Biyolojik baba 1970’lerde “bilimsel amaçlarla” sperm bağışında bulunduğunu ve bunun doğurganlık tedavisinde kullanıldığına dair hiçbir bilgisi olmadığını belirterek “Bir donör çocuktan e-posta aldığımda şok oldum. Kandırılmıştım.” şeklinde ifade kullandı. Sözü edilen jinekoloğu erkek doğurganlığı üzerine yapılan bir çalışmadan tanıdığını belirten baba, sperminin başka amaçlar için kullanılmasına asla izin vermediğini dile getirdi.

ARAŞTIRMA GENİŞLETİLMELİ ÇAĞRISI

2016’da ölen jinekoloğun, diğer bazı hastanelerle birlikte UZ Brussel ve Brugmann Hastanesi’nde çalıştığı ve aynı zamanda özel muayenehanesi de olduğu belirtiliyor. Profesörün ayrıca 1973’ten sonra kadın doğum profesörü olarak çalıştığı Vrije Universiteit Brussel’de öğrencileri sperm bağışı yapmaya teşvik etmeye çabaladığı belirtiliyor.

VZW Donorkinderen, sözü edilen profesörü donör tedavisinin öncülerinden biri olarak tanımlıyor, ancak daha önce itibarının zedelendiğini de bildiriyor. Örneğin, aynı doktorun iki erkeğin spermini kullanarak Belçikalı üçüzlerin doğmasını sağladığı belirtiliyor.

Kuruluş şuanda sadece iki donör çocuğun ortaya çıktığını ancak bu konuda geniş çaplı bir araştırmanın yapılması gerektiğini belirtiyor.

HOLLANDA’DA DA YAŞANMIŞTI

Hollanda’da geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan donör çocuklar skandalında şimdiye kadar en az 4 jinekoloğun doğurganlık tedavisinde kendi spermini kullandığı ortaya çıkmıştı. En son olarak bu yıl Ocak ayında ortaya çıkan yeni bir skandalda, yetmişlerin sonunda Leiden’de doğurganlık kliniğinde çalışan bir laboratuvar teknisyeninin, donör olarak kayıtlı olmadığı halde tedavilerde kendi spermini kullandığı ortaya çıktı. Teknikerin 11 çocuğun babası olduğu tespit edildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x