PCIe 5.0 ve 6.0 Bağlantıları İçin Yeni Nesil Kablo Teknolojisi: CopprLink

PCI-SIG, hem dahili hem de harici PCIe 5.0 ve 6.0 bağlantıları için yeni nesil kablolama standardı olan CopprLink’in özelliklerini duyurdu. Bu yeni teknoloji, özellikle veri merkezleri, depolama sistemleri ve yapay zeka uygulamaları için yüksek hızlı ve güvenilir bağlantılar sağlayacak.

  • PCIe 5.0 ve 6.0 Desteği: 32.0 ve 64.0 GT/s hızlarında sinyal iletimi ile PCIe 5.0 ve 6.0 teknolojisini destekler.
  • İki Farklı Kablo Tipi:
    • Dahili Kablo: Anakarttan eklenti kartına, anakarttan arka panele veya çipten çipe bağlantılar için 1 metreye kadar uzunluğa sahip, korumasız SNIA SFF-TA-1016 konnektörlü kablolar.
    • Harici Kablo: Depolama ve veri merkezi bağlantıları için 2 metreye kadar uzunluğa sahip, korumalı SNIA SFF-TA-1032 konnektörlü kablolar. CPU’dan depolamaya, CPU’dan belleğe, CPU’dan hızlandırıcıya ve hızlandırıcı fabric’lerine bağlantılar için idealdir.
  • Yüksek Bant Genişliği: Gelecekteki bant genişliği artışları için tasarlanmıştır ve PCI-SIG ekibi halihazırda 128 GT/s hızında PCIe 7.0 özellikleri üzerinde çalışıyor.

CopprLink, OCuLink’in yerini alarak özellikle veri merkezleri ve yüksek performanslı bilgi işlem uygulamalarında önemli bir rol oynaması bekleniyor. Ayrıca, Thunderbolt 5 gibi teknolojilerle rekabet ederek tüketici pazarında da yerini alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x